Ramenní kloub - luxace (vykloubení)
Příznaky luxace ramena a jeho terapie
Rameno se může vykloubit (luxovat) dopředu, dozadu, dolů i nahoru. Dle statistik v 93% dochází k přední dolní luxaci. Kloubní jamka zůstane prázdná, rameno výrazně bolí a je také výrazné omezení pohybu v ramenním kloubu. Postupně zvětšující se stažení svalů může bolest ještě zvyšovat. Můžeme pozorovat deformaci v kloubu i otok. Při luxaci dochází k poškození měkkých částí (kloubní pouzdro, labrum, některé šlachy a svaly těsně kolem kloubu). Vzácně dochází i k poškození nervu a cév. Diagnóza se stanovuje při klinickém vyšetření lékařem poměrně lehko. Rentgenové vyšetření ramenního kloubu nález potvrdí a odhalí případné přidružené zlomeniny.
Léčba luxace
Léčba akutní luxace ramena spočívá v jejím napravení (repozice). Napravení hlavice ramenní kosti do kloubní jamky je potřebné vykonat co nejdříve, optimálně ihned po úraze. Pokud se rameno nedá napravit, je potřebné ošetření na nejbližší chirurgické ambulanci. Někdy je nutné provést repozici v krátkodobé celkové narkóze. Po napravení se rameno fixuje, dříve pevným obvazem (Desault), nyní lze používat speciální ortézy. Doporučeno je přikládání studených obkladů na rameno 3 – 5x denně a analgetická léčba (léky proti bolesti).
-
nejčastější způsob léčby luxace ramenního kloubu
- repozice ramena (speciální repoziční manévry, případně v celkové narkóze)
- kontrolní rentgen ramena po repozici
- fixace ramena na 3-4 týdny
- následná rehabilitace 1-2 měsíce
Moderní – nová – možnost léčby
Při vykloubení dochází velmi často k poškození měkkých struktur, což se dle rentgenu nedá posoudit. Poraněné vazy a kloubní pouzdro častou zůstanou i po repozici od sebe odtažené vlivem roztažení kloubní dutiny, způsobené krevním výronem. (Bankartova léze). Následuje zhojení tkáně jizvou, ale v prodloužení stabilizačních vazů a kloubního pouzdra nebo přihojení kloubního pouzdra v jiném místě, než bylo před úrazem. Tento nález může vést v budoucnosti k nestabilitě ramena (opakované luxaci). Světové statistiky poukazují, že u mladých lidí (do 20 let věku) s přítomností Bankartovy léze dochází po první luxaci k opakovanému vykloubení do 1 roku až v 95% případů. Proto se doporučuje podrobné vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), které odhalí či vyloučí přítomnost Bankartovy léze. Při jejím potvrzení se doporučuje artroskopie ramenního kloubu se současným přišitím poškozeného vaziva ke kloubní jamce pomocí speciálních stehů s kotvícími implantáty – tzv. Bankartovou operací. Touto operací se minimalizuje riziko opakování luxace na cca 5-10%.
Při negativním nálezu na MRI se doporučuje 7-10 denní klidový režim ve fixaci. Po ústupu bolestí a otoku se začíná s rehabilitačním programem na obnovení rozsahu hybnosti a posílení svalových skupin. Cvičení začínají jednoduchými pohyby a postupně se přidává odporová fáze s terabandem a lehkými činkami.