Prof. MUDr. Libor Paša, Ph.D. patří mezi vysoce hodnocené odborníky v dané problematice.

Nejčastější problematika:

Rameno

Rozsah pohybu v ramenním kloubu je největší v lidském těle. Umožňuje obrovský rozsah pohybu různými směry, zároveň i umožňuje použití velké síly pomocí svalů ramenního pletence a velké dynamiky pohybu. Právě pro tyty unikátní vlastnosti je velmi náchylný k poranění. Mezi nejčastější poranění patří natržení kloubního pouzdra, svalů a šlach. Skládá se z kostí, kloubního pouzdra, včetně vazů a šlach svalů.

více

Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu je tzv. „útlakový syndrom“, v tomto případě útlak až poškození středního nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí, kde nervy, cévy a šlachy prochází zúženým kanálem (tunelem) pod příčnými vazy na dlaňové straně zápěstní. Pokud je v tomto prostoru z nějakého důvodu málo místa, vzniká útlak, který se nejdříve projeví postižením nervu.

více

Koleno

Kolenní kloub je největší kloub v lidském těle. Je také nejčastěji poraněný. Skládá se ze 4 kostí: stehenní kost (femur), bércová kost (tibie) a lýtková kost (fibula) jsou navzájem spojeny vazy a kloubním pouzdrem. Čéška (patela) se nachází v přední části kolena v průběhu šlachy stehenního svalu a při ohýbání klouže ve žlábku stehenní kosti (sulcus femoris)

více

Artróza

Artóza je velmi častým kloubním onemocněním, se kterým se setkáváme prakticky denně. Je definována jako soubor degenerativních a zánětlivých pochodů, které ničí kloubní tkáně. Jedná se o onemocnění, které vzniká buď jako následek úrazového poškození nebo se vyvíjí pomalu u jednoho nebo více kloubů na základě opotřebení či systémového onemocnění (revmatismus, dna, apod.) Zjednodušeně se dá říci, že v popředí obtíží je především poškození kloubní chrupavky.

více

Artroskopie

Je to nejmodernější operační metoda ošetření kloubů, při které se do kloubu zavádí tenký optický přístroj – artroskop. Zároveň se do kloubu pod určitým tlakem přivádí sterilní roztok. Kloub se naplní a je možné ho pomocí optického přenosu obrazu dobře vyšetřit.

více

ACP - léčba plazmou

Autologous Conditioned Plasma - ACP nebo také PRP (platelet-rich plasma)
ACP je koncentrát krevních destiček a růstových faktorů vlastní plasmy pacienta, který lze aplikovat v úrazových, poúrazových a ortopedických indikacích.
V plasmě koncentrované látky jsou spojeny s vyšší kvalitou hojení některých tkání. Tyto látky jsou speciální centrifugací odděleny od červených a bílých krvinek, které jsou v krvi také obsažené.

více


 

Lidské tělo:

Poranění vnitřního postranního vazu kolene (VPV)

Příznaky

Bolest na vnitřní straně kolene, někdy hematom.

Diagnóza

Nejdůležitější je klinické vyšetření. Na RTG se většinou nezjistí žádné změny. Vyšetření doplňujeme sonografickým vyšetřením, či NMR, která ale nepřinese žádné podstatnější informace než klinické vyšetření.

Lékař vyšetřuje boční stabilitu kolene v 300 ohnutí (flexi) a v natažení (extensi) kolena, nejlépe v porovnání s druhou stranou. Rozevření vnitřní (mediální) kloubní štěrbiny i v natažení kolena znamená kombinované poranění i zkřížených vazů kolene a je správné přistoupit k operačnímu řešení.

Terapie

Standardní je konzervativní léčba fixací v ortéze. Časný pohyb a funkční rehabilitace jsou důležité pro brzký návrat k plné aktivitě.

Průměrná doba léčení odvisí od stupně poranění a může trvat od 3 týdnů po 2 měsíce.

Mimo fixace je vhodné použít podpůrné prostředky jako lokální chlazení a masti, Wobenzyn, fyzikální terapii.

Pokud je indikace k operačnímu řešení, provádí se pomocí většího přístupu, jako doplněk předchozí artroskopie.

Prevence

Vlastně neexistuje, nejlepší je trénink, zaměřený na propriocepci (správné vnímání pohybu) a balanční cviky, správně posílené svaly stehna. Při chronických poranění je důležité vybavení speciální ortesou.