Prof. MUDr. Libor Paša, Ph.D. patří mezi vysoce hodnocené odborníky v dané problematice.

Nejčastější problematika:

Rameno

Rozsah pohybu v ramenním kloubu je největší v lidském těle. Umožňuje obrovský rozsah pohybu různými směry, zároveň i umožňuje použití velké síly pomocí svalů ramenního pletence a velké dynamiky pohybu. Právě pro tyty unikátní vlastnosti je velmi náchylný k poranění. Mezi nejčastější poranění patří natržení kloubního pouzdra, svalů a šlach. Skládá se z kostí, kloubního pouzdra, včetně vazů a šlach svalů.

více

Karpální tunel

Syndrom karpálního tunelu je tzv. „útlakový syndrom“, v tomto případě útlak až poškození středního nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí, kde nervy, cévy a šlachy prochází zúženým kanálem (tunelem) pod příčnými vazy na dlaňové straně zápěstní. Pokud je v tomto prostoru z nějakého důvodu málo místa, vzniká útlak, který se nejdříve projeví postižením nervu.

více

Koleno

Kolenní kloub je největší kloub v lidském těle. Je také nejčastěji poraněný. Skládá se ze 4 kostí: stehenní kost (femur), bércová kost (tibie) a lýtková kost (fibula) jsou navzájem spojeny vazy a kloubním pouzdrem. Čéška (patela) se nachází v přední části kolena v průběhu šlachy stehenního svalu a při ohýbání klouže ve žlábku stehenní kosti (sulcus femoris)

více

Artróza

Artóza je velmi častým kloubním onemocněním, se kterým se setkáváme prakticky denně. Je definována jako soubor degenerativních a zánětlivých pochodů, které ničí kloubní tkáně. Jedná se o onemocnění, které vzniká buď jako následek úrazového poškození nebo se vyvíjí pomalu u jednoho nebo více kloubů na základě opotřebení či systémového onemocnění (revmatismus, dna, apod.) Zjednodušeně se dá říci, že v popředí obtíží je především poškození kloubní chrupavky.

více

Artroskopie

Je to nejmodernější operační metoda ošetření kloubů, při které se do kloubu zavádí tenký optický přístroj – artroskop. Zároveň se do kloubu pod určitým tlakem přivádí sterilní roztok. Kloub se naplní a je možné ho pomocí optického přenosu obrazu dobře vyšetřit.

více

ACP - léčba plazmou

Autologous Conditioned Plasma - ACP nebo také PRP (platelet-rich plasma)
ACP je koncentrát krevních destiček a růstových faktorů vlastní plasmy pacienta, který lze aplikovat v úrazových, poúrazových a ortopedických indikacích.
V plasmě koncentrované látky jsou spojeny s vyšší kvalitou hojení některých tkání. Tyto látky jsou speciální centrifugací odděleny od červených a bílých krvinek, které jsou v krvi také obsažené.

více


 

Lidské tělo:

Ramenní kloub - Atraumatická instabilita

Diagnóza

Diagnóza je založena na důkladné anamnéze. AMBRI je chronický stav ramenního kloubu, spojený s pocitem nejistoty ramenního kloubu a opakovanými pocity „částečného vyskočení ramena z kloubní jamky“, které však téměř nikdy nevyskočí zcela z kloubní jamky a které nevyžaduje repozici vykloubeného kloubu. Pacienti si umí rameno „vrátit do kloubu“ bez výraznější bolesti. Potíže vznikají bez výraznějšího úrazu a v celkovém klinickém vyšetření nacházíme hypermobilitu kloubů, tedy nadměrný rozsah hybnosti. Na RTG vyšetření bývá většinou normální nález, vyšetření magnetickou rezonancí prokáže dilatované (rozšířené) kloubní pouzdro ve všech směrech s vrozenou mělkou až plochou kloubní jamkou.

Možnosti a cíle její léčby

Léčba AMBRI je převážně konzervativní (specifická cvičení). Operační léčba je indikována při neúspěšné konzervativní terapii. Cílem léčby je zbavení pacienta bolesti a zlepšení stability ramena. Bolest ramena po subluxaci si vyžaduje krátkodobý klidový režim a následný speciální rehabilitační program, zaměřený na posílení svalů rotátorové manžety a stabilizátorů lopatky. Tento postup je cca v 80 % pacientů úspěšný.

Kdy a jak se tento stav operuje

Při přetrvávající nestabilitě ramena a neúspěchu konzervativní léčby se uvažuje o operační léčbě. Nejmodernější metodou je artroskopická plikace (stažení) kloubního pouzdra.

Úspěšnost operační léčby

Úspěšnost této operace je cca 90%. Pacienti jsou po ní bez bolestí a s dobrou stabilitou ramena. Návrat do předúrazové sportovní aktivity je v rámci 75-90 %. Citlivou složkou je získání optimálního pooperačního rozsahu hybnosti a švihu ramena, obzvlášť u plavců a sportovců s častými pohyby končetiny nad horizontálou (overhaed sports).

Pooperační rehabilitace

Pooperačně se rameno fixuje do ortézy na 6 týdnů, poté následuje rehabilitace a návrat do kontaktního sportu po 6 měsících. „Overhaed“ sporty si vyžadují často delší „speciální rehabilitaci“, a proto je návrat do plného zatažení a sportu po 6 – 9 měsících.